Premium Golf - Irsko - Drsná země do zelena
Středa, 20.06. 2018 
A+ R A-
Cialis Pharmacy

Irsko - Drsná země do zelena

IrskoIrskou barvou je zelená, symbolem země je čtyřlístek, Den svatého Patrika je státním svátkem, který známe i u nás a slaví se 17. března a všude je zeleno.

 

 

Irsko mě z Britských ostrovů přitahovalo nejvíc, ale hned na úvod musím maličko udělat jasno: politicky a geograficky není jedno jestli jde o Irsko nebo o Severní Irsko.

Politicky jsou Britské ostrovy rozděleny na tři části: Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Irskou republiku a ostrov Man, který je britskou korunní dependencí. Ale nebudeme to komplikovat, necháme politiku politikou a vezmeme to geograficky, což je jednodušší. Irové mají pověst nesmírně přátelského národa se srdcem vzácně otevřeným. A je známo, že se rádi baví a že to umí! Milují rodinu, svou hudbu a tradice, ke kterým patří tradiční irská hospůdka, kde se setkávají a diskutují a užívají si života a jsou při tom veselí.

432 hřišť pro 4,5 milionu
Možná je to tím, že mají za sebou docela nelehká období jako třeba hladomor v 19. století, nebo že museli bojovat proti nadvládám, nebo je to i tím, že si váží malých všedních věcí víc než bohatství. A ještě jedna věc je zajímavá a zrovna se hodí ji napsat. V Irsku vedle sebe zcela bez problémů žijí velice různorodé národy: Irové, Skotové, Angličané, Welšané, Číňané, Nigerijci, Poláci, Rumuni, Lotyši, Litevci a pár Čechů a Slováků se tam taky najde. Bohužel se mi nepodařilo zjistit, jak vypadá skladba národností na golfu, protože v Irsku se fakt hraje hodně a bylo by zajímavé vědět, jaké procento golfistů je třeba z Nigérie. Ale vždycky mě až zamrazí, když zjistím, jak moc se v některé zemi hraje golf. Tušil jsem, že se tam hraje hodně, ale stejně mě to zaskočilo. V Irsku je totiž 432 hřišť a asi 4,5 mil obyvatel, takže u nás by muselo být 960 hřišť, abychom na tom byli poměrově stejně. (Ach, ach, český golfe, kdybys tak chtěl vzkvétat. Těch příkladů dobré praxe je po světě spousta….)

Na hlavním irském informačním portálu www.ireland.com se snadno do irského golfu proklikáte, protože tento sport má svou vlastní stránku, která neskromně začíná sloganem The home of champions (domov mistrů) ale po chvíli vám dojde, že naprosto oprávněně. Samozřejmě to není jen Rory, ale je to celá řada jmen tak zvučných, že z toho přechází zrak. No, uznejte sami: Rory McIlroy, Padraig Harrington, Christy O'Connor Sr., Darren Clarke, Graeme McDowell, Fred Daly, Des Smyth, Harry Bradshaw, Ronan Rafferty, Eamonn Darcy.

Ale to jsou nejen hráči a případně známí designéři hřišť, ale třeba herec Bill Murray, který miluje Irsko pro jeho golfová hřiště. „Je to nejkrásnější země na golf, a když přijedete jako host, cítíte se jako král,“ nechal se slyšet. Je pravda, že mnoho známých i neznámých osobností miluje golf v Irsku i díky 19. jamce. US PGA šampion Payne Stewart se na 19. jamce ve Waterville evidentně cítil jako doma: „Šli jsme do hospody a cesta vedla kolem piana, tak jsem přinesl harmoniku, a pak už si jen pamatuji, že byly 4 hodiny ráno.“

Všechno o irských hřištích se dozvíte na webu www.irishgolfcourses.co.uk.

Irsko


Objevíte ztracenou radost
Naprostá většina hřišť je typicky linksových, což jen pro představu (kdo by náhodou nevěděl), jsou takové Mstětice, ale u moře. Golf nad útesy, nad hučícím příbojem narážejícím s vytrvalou a neuvěřitelnou silou do rozeklaných skalisek. A k tomu vítr, v němž plachtí racci a rybáci a další mořské ptactvo. Vlny, zpěněný příboj a labutě. A navíc zvláštní klima, keltské kříže, hrady…

Prý se severní Irsko může chlubit nejkrásnějšími hřišti Evropy, tak jsem to zkusil vyhledat na síti. Hlavní město je Belfast a jen asi 30 mil od něj severně se nachází Royal County Down a pak Royal Portrush a Royal Belfast což jsou ikonická linksová hřiště v téhle části Irska charakterizovaná krásnými trsy vřesů a různých keřů, s obrovskými dunami, které ohraničují úzké fairwaye, což občas v kombinaci s intenzivním větrem vydá za noční můru či děsivý trest. Chce to být tam déle a na vítr si zvyknout, ale když se s ním smíříte, místní hráči slibují, že objevíte zpět ztracenou radost z golfu.

Podle některých doporučení by bylo fajn věnovat se severnímu Irsku, což se mi hodilo, protože se shodou okolností znám s ředitelem jednoho vyhlášeného hřiště, které se jmenuje Castlerock Golf Club. Ovšem nejedná se o Castle Rock - fiktivní město, které znáte z románů amerického spisovatele Stephena Kinga - Doctor Sleep, ale je to skutečné místo na světě, vesnice s asi 2000 obyvateli, kam rád jezdil odpočívat jiný slavný spisovatel Clive Staples Lewis – autor Letopisů Narnie a kamarád Tolkiena – autora Pána prstenů.

ČR? Neznámý trh!
Můj známý z Irska je Skot, jmenuje se Bert Mackay a je generálním ředitelem Castlerock Golf Club. Není to žádný nováček v oboru, protože v golfovém průmyslu pracuje už 18 let a předtím byl 15 let ředitelem na hřišti Loch Lomond Golf Club na západním pobřeží Skotska. Tak alespoň stručný záznam našeho rozhovoru...

Berte, už jsi měl na hřišti Čechy?
Česká republika je pro mě zatím neznámý trh, ale loni jsme tu měli pár hráčů.

Čím bys nás na hřiště nalákal?
Castlerock Golf Club se může pochlubit úchvatnými výhledy na pobřeží. Klub byl založen v 1901 a jsou tu dvě hřiště. Mistrovská 18 patří mezi 5 top hřišť v Irsku a navrhli ji Ben Sayers a Harry Colt. Je to výzva pro všechny hráče. Devítka se nachází na břehu řeky Bann a běda, necháte-li se zmást tím, že je to „jen“ devítka. Navrhl ji legendární Harvey Penick.

Měl jsi na hřišti nějaké celebrity? 
Jistě, Michaela Douglase třeba. Fakt řekl: „To hřiště je jak čisté nebe!“ Nebo tu byl Scott Simpson – vítěz US Open 1987: „Byl to úžasný den pro mě a mého syna. Hřiště je výzva, přitom je zábavné s naprosto úžasnými výhledy. A je ve skvělé kondici – hlavně greeny.“ Je pravda, že nás turistické portály hodně často uvádí a oceňují.

Jak je to u tebe s cenami, když jsme u toho oceňování?
Green fee je za £ 80, částka ale může být nižší, když je skupina hráčů větší. Pokud jde o oběd a pivo, tak pěkný oběd o třech chodech s pivem se dá pořídit za cenu od £ 15. Hodně využíváme blízkosti moře, takže mořské plody tvoří velkou část jídelníčku. Doufám, že tě brzy u nás uvidím!

Rád bych. Zatím za sebe posílám nějakého ze čtenářů ForGolfu...

Castlerock GC Official Video najdete na Youtube, tak jestli vás to láká, vyhledejte si ho tam.

A jak jsem si psal s Bertem, najednou jsem si uvědomil, jak to všechno s Irskem vypadá ideálně. Přátelské, zelené, magické, kultivované, pohostinné… Řekl jsem si, že se podívám se na web MZV, tam mě vždycky překvapili varováními a informacemi o nebezpečí v dané zemi. Jenže ani tam nic: Web ministerstva zahraničních věcí na cestu do téhle země žádná doporučení či varování neuvádí, tedy je jasné, že Irsko je zemí mimořádně bezpečnou a vřele vám ji doporučujeme. Dobrou cestu!

Irsko01.jpg Irsko02.jpg Irsko03.jpg Irsko04.jpg Irsko05.jpg Irsko06.jpg Irsko07.jpg Irsko08.jpg Irsko09.jpg Irsko10.jpg Irsko11.jpg Irsko12.jpg Irsko13.jpg Irsko14.jpg Irsko15.jpg

napsal Leoš Kopecký, foto archiv

Sdílet

Partneři 

                             
logo premiersportszlonin   Golfový klub Líšnice    horehledy    slapy     ceska lipa    

logo golfgear     Golf Club Mstětice     Greensgate Golf & Leisure Resort.     logo happygolf     logo lobbytour     logo relmost

Cialis Pharmacy