Premium Golf - Golf pod taktovkou králů
Středa, 20.06. 2018 
A+ R A-
Cialis Pharmacy

Golf pod taktovkou králů

PG_2_2017_golf_pod_taktovkou_kraluVíc než šedesátka golfových klubů, honosících se přídomkem „Royal“, tedy královský, představuje barvitý výběr nejstarších, nejhistoričtějších a jinak význačných klubů z celého světa. Až na dvě výjimky leží všechny na území bývalého Britského impéria, moderněji řečeno Commonwealthu.

Často se to plete: nejde o hřiště, jak se mnozí domnívají – titul Royal dostává vždy klub, ne hřiště. Většina těchto klubů už také během dlouhých let své historie své působiště měnila, některé kluby třikrát a jeden rekordman dokonce čtyřikrát!

Není Royal jako Royal
PG_2_2017_golf_pod_taktovkou_kraluPřesný počet klubů kolísá: během let se titulu zřekly nebo jej rozhodnutím členstva přestaly používat tři kluby – irský Curragh, Hong Kong a Singapore Island Club. Irský Royal Tara si naopak dal titul do názvu sám, kvůli pozici v blízkosti Hill of Tara, kde sídlívali irští králové: takových klubů je po světě ještě několik, ale sem nepatří. A Royal Isle of Wight se svým devitijamkovým hřištěm bohužel skončil v roce 1962.

Dva z posledních noviců na území Commonwealthu neleží: před 14 lety přijaté Royal Mariánské Lázně a německý Royal Homburger, který do královské společnosti vstoupil před čtyřmi roky. Udělování titulů pokračuje stále dál, mezi Mariánkami a Homburgrem byly přijaty ještě další dva kluby, na Novém Zélandu a v Kanadě. „Royal“ táhne…

Po poněkud škrobeném úvodu se můžeme do barvitého světa královských klubů ponořit o fous hlouběji a neformálněji: existuje zde řada rarit, zajímavých odlišností v pojímání a praktikování klubového života i hry, perliček z dress code, a hlavně neobyčejná spousta golfové historie. O všem tom si postupně řekneme.

Nejslavnější je jen jeden
PG_2_2017_golf_pod_taktovkou_kraluSpeciální místo zaujímá nejslavnější klub – The Royal and Ancient Golf Club of St Andrews.Ačkoli kolem jeho sídla ve skotském univerzitním městě St Andrews je hřišť jako máku, žádné z nich mu nepatří: je to klub bez hřiště, proto někdy není ve výčtu „Royalů“ uváděn. Byl založen v roce 1754 pod jménem Society of St Andrews Golfers (přirozeně v restauraci), královským se stal v roce 1834, jako druhý vůbec, titul posvětil král William IV. a s tím přišlo i nové, dodnes platné pojmenování.

Klub byl založen 14. května 1754 zároveň s prvním turnajem o Silver Club, stříbrnou hůl. Za 250 barvitých let britské historie se z malého spolku stala vedoucí síla světového golfu s 2500 členy z celého světa. Od konce 19. století je R&A uznáván jako vládnoucí autorita v Británii i celosvětově. Mezi roky 1897 a 2003 udržovala tři oddělená pole své odpovědnosti: šíření a úpravy golfových pravidel (spolu s americkou USGA), organizování majoru Open a rozvoj golfu po celém světě. V roce 2004 byly odpovědnostní role předány nově utvořené skupině firem, sdružených pod jméno The R&A.

PG_2_2017_golf_pod_taktovkou_kraluVztah mezi Royal and Ancient Club a Old Course byl často zdrojem nepřesných výkladů. Klub toto hřiště nevlastní, ani žádné z dalších hřišť v St Andrews. Už v roce 1552 prohlásil arcibiskup Hamilton listinou území místních linksů za veřejné, určené ke sportování a pasení dobytka.

Ostudou Royal and Ancient je, že do předloňska byl klub jeko jeden z posledních na světě výhradně mužský. V roce 2014 odsouhlasila schůze možnost přijetí žen, o rok později přijali prvních pár čestných členek jako Lauru Davies či Anniku Sörenstam, ale i nadále přistupují k ženským členkám dosti liknavě.

Celý článek...

napsal Ivo Dušek, Foto: Archiv klubů

Sdílet
ctete online
floowiepublero

Partneři 

                             
logo premiersportszlonin   Golfový klub Líšnice    horehledy    slapy     ceska lipa    

logo golfgear     Golf Club Mstětice     Greensgate Golf & Leisure Resort.     logo happygolf     logo lobbytour     logo relmost

Cialis Pharmacy