Premium Golf - Proč ženy na greenech vydělávají řádově méně než muži?
Sobota, 23.06. 2018 
A+ R A-
Cialis Pharmacy

Proč ženy na greenech vydělávají řádově méně než muži?

PG_2_2017_proc_zeny_na_greenech_vydelavaji_radove_mene_nez_muziZ hlediska genetiky je rozdíl mezi mužem a ženou jeden chromozom DNA. Z hlediska golfu muži dále pálí (ale ženy jsou zase přesnější na greenu). Z hlediska golfových financí profesionálky berou za velké turnaje zhruba polovinu toho, co jejich mužští protějšci. V době, kdy se moderní společnost snaží na všech frontách co nejvíce eliminovat genderovou diskriminaci něžného pohlaví, golf tradicionalisticky drží pozice nastavené v 80. letech minulého století a golfistky jsou proti golfistům výrazně chudším příbuzným. Na odměnách a sponzorských smlouvách Sorenstam, Wie nebo Ko vydělávají zlomky toho, co přitéká na účty Mickelsonovi, Woodsovi nebo Spiethovi.

Neospravedlnitelné
„Současný rozdíl mezi prizemoney v mužském a ženském golfu není ospravedlnitelný,“ prohlásil před třemi lety Ivan Peter Khodabakhsh, výkonný šéf série LadiesEuropean Tour v reakci na zveřejněnou studii BBC, podle které je golf jedním z největších hříšníků na poli rovnosti mužů a žen. Zároveň ale připustil, že k zavření těchto nůžek bude potřeba značné úsilí jako oficiálních orgánů, tak korporací a médií. Od té doby se nicméně příliš nezměnilo.

Letos si muži na americkém Masters rozdělí historických 11 milionů dolarů, ženský bank na US Open je menší než polovina této sumy – pět milionů. Zatímco Dustin Johnson vede v tuto chvíli letošní žebříček příjmů PGA se sumou 6,3 milionů dolarů po jedenácti turnajích, ženská královna So YeonRyu má po deseti turnajích LPGA na svém kontě pouhých 912 tisíc. A situaci dokreslujížebříčky celkových příjmů včetně sponzorských smluv, kde se světová jednička LydiaKo loni podle Forbesu se 3,25 miliony dolarů umístila mezi světovými golfisty na „krásném“ 44. místě, světelné roky a štosy stodolarových bankovek vzdálená od padesátimilionových Mickelsona, Spietha nebo Woodse.

Chybí tygřice?
Ženský sport obecně méně táhne. Diváci chtějí vidět špičkové výkony, sponzoři chtějí být spojováni s těmi nejlepšími. Podle pár let starého průzkumu Women´s Sport and Fitness Foundation citovaném časopisem Economist se ženský sport obecně podílí pouze sedmi procenty na celkové sledovanosti a jde do něj necelé procento veškerého komerčního sponzoringu. A ženský golf navíc postrádá průlomovou postavu, která by „zfanatizovala“ davy. Ten impuls, který mužskému golfu před pár lety přišel s nástupem globální superstar jménem TigerWoods, ženskému golfu zkrátka chybí. Jeho nástup navíc přišel v době, kdy to vypadalo – že pod tlakem equal gender policies –, by se odměny mohly začít sbližovat. Ženský golf nenašel odpověď.

Rozdíly v mužských a ženských příjmech jsou přitom svým způsobem historicky „dané“. Dva roky po druhé světové válce BabeDidriksonZaharias například za vítězství na tehdy prestižním turnaji Titleholders– historickém předchůdci ženských Masters –,v Augusta Country Clubu dostala 300 dolarů, o týden později pak na stejném hřišti vyhrál Jimmy DemaretMasters a jeho šek zněl na více než osminásobek (2500 USD).

O necelých dvacet let (1964) později, shodou okolností nedlouho poté, co John Fitzgerald Kennedy stvrdil nutnost odměňovat muže a ženy rovným způsobem zákonem, Marilyn Smith za vítězství na Titleholders získala 1300 dolarů, 6,5procentní zlomek dvacetitisícové odměny svého protějšku Arnolda Palmera. V té době přitom už 14 let fungovala LPGA, organizace, kterou si golfistky na začátku 50. let založily právě proto, aby se pokusili zmenšit obrovskou díru mezi ženským a mužským golfem. Jak v odměnách, tak v počtu turnajů.

Když to jde v tenise...
Už v roce 1973 Billy Jean King pomohla prosadit rovné odměny pro muže a ženy v obou pavoucích tenisového US Open. Od roku 2007 toto pravidlo funguje na všech světových grandslamech. Golf naproti tomu od osmdesátých let v podstatě stagnuje. Podle dat serveru ESPNW, který se věnuje ženskému sportu, v roce 1986 odměny na ženských turnajích dosáhly 43 procent toho, co si rozdělovali muži. Od té doby, za posledních 31 let, se nicméně tento rozdíl snížil o pouhé dva procentní body. Golf je zkrátka jedním z těch sportů, který si moc na rovnost pohlaví nehraje.

Celý článek...

napsal Lukáš Vincent

Sdílet
ctete online
floowiepublero

Partneři 

                             
logo premiersportszlonin   Golfový klub Líšnice    horehledy    slapy     ceska lipa    

logo golfgear     Golf Club Mstětice     Greensgate Golf & Leisure Resort.     logo happygolf     logo lobbytour     logo relmost

Cialis Pharmacy