Premium Golf - Mašina jménem European Tour
Středa, 20.06. 2018 
A+ R A-
Cialis Pharmacy

Mašina jménem European Tour

PG_3_2017_masina_jmenem_european_tourPGA European Tour je organizace, která operuje ve třech hlavních evropských profesionálních golfových tourách: elitní European Tour, European Senior Tour a Challenge Tour. Primární evropskou tour je European Tour, tou se zde budeme zabývat. Každoroční série, letos zahrnující 47 turnajů ve 26 zemích, se od roku 2009 nazývá Race to Dubai – v Dubaji je to finálový turnaj roku.

Po druhé světové válce začalo v Evopě přibývat profesionálních turnajů, ale neexistovalo zde nic obdobného americké PGA Tour, která fungovala už od třicátých let. Až v roce 1972 se Professional Golfer´s Association podařilo sestavit seriál, do nějž vstoupily velké evropské turnaje. Série se hrála šest měsíců, od dubna do října. Hned v prvním roce se dostavil úspěch – seriál spojil dvacet turnajů, z toho 12 ve Spojeném království a jeden v Irsku. Ze sedmi kontinentálních evropských turnajů bylo šest národních „Open“ – holandské, německé, italské, francouzské, španělské a švýcarské, sedmým turnajem byl Madrid Open. Britský The Open byl v ET od počátku. Deset let se tůra hrála jen v Evropě, expanzi mimo ni zahájil v roce 1982 turnaj Tunisian Open. To už bylo turnajů 27, tůra byla zaměřena na evropské hráče, o globalizaci ani nesnila. O dva roky později se ale PGA European Tour stala nezávislou na Professional Golfer´s Association a její rozvoj nabral vysoké obrátky.

Jak nalákat ty nejlepší

PG_3_2017_masina_jmenem_european_tourET měla samozřejmě výsostný zájem, aby zde hráli nejlepší Evropané. Ti se ale stahovali na tři majory do USA a aby se aklimatizovali, hráli před majory několik dalších amerických turnajů. V roce 1988 učinila ET pokus, jak ty nejlepší udržet – zavedla Volvo Bonus Pool, z nějž na konci sezony vyplácela nejlepší hráče, ale jen ty, kteří měli ten rok patřičný počet odehraných turnajů. To vydrželo deset let, pak se začalo jít cestou co nejvyšších odměn na jednotlivých turnajích. V roce 1989 se ET poprvé vydala do Asie, byl to turnaj Dubai Dessert Classic. V dalším roce už bylo v kalendáři 38 turnajů (37 v Evropě), hrálo se od února do listopadu, tůra už měla v golfovém světě velkou reputaci a začali se na ní objevovat i neevropští hráči – typickým příkladem byl Ernie Els, ten byl členem ET jako jeden z prvních ne-Evropanů. Pak přišel na řadu Bangkok, a v roce 1994 se ET objevila poprvé také u nás – v Mariánských Lázních. O tom ale víc v jiné kapitole.

Globalizace
Vývoj pokračoval. ET sice je a vždycky byla velice citlivá na svou pozici vůči americké tůře, ale chtě nechtě muselo dojít ke spolupráci: nejlepší evropští hráči prostě museli ET hrát, jinak by sponzoři nebyli tak štědří a prestiž ET by byla menší. Tak došlo ke vzájemnému započítávání některých turnajů různých světových sérií

PG_3_2017_masina_jmenem_european_tourZačalo to jihoafrickou Sunshine Tour (jeden turnaj), pokračovalo PGA Tour of Australasia a došlo i na Asian Tour. Pak nastal největší průlom: ET začala od roku 1998 započítávat tři americké majory a o rok později tři turnaje (a následně i čtvrtý) World Golf Championship. Nejlepší Evropané na nich už hráli dávno, a protože na nich byly daleko vyšší prize money než v Evropě, ocitali se rázem tito nejlepší evropští hráči (oprávněně) na dobré pozici ve finančním žebříčku ET, aniž to samotnou ET něco stálo.

Celý článek...

napsal Ivo Doušek, Foto: Archiv ET a hřišť

Sdílet
ctete online
floowiepublero

Partneři 

                             
logo premiersportszlonin   Golfový klub Líšnice    horehledy    slapy     ceska lipa    

logo golfgear     Golf Club Mstětice     Greensgate Golf & Leisure Resort.     logo happygolf     logo lobbytour     logo relmost

Cialis Pharmacy